Kronika 2019/2020

20200205_104131.jpgNadszedł czas karnawału, więc w naszej szkole tradycyjnie bawiliśmy się na balu przebierańców. W tym roku obowiązywały stroje na literę "m". W tanecznym korowodzie można było zobaczyć marynarzy, malarzy, milionerów, muszkieterów, mnichów, mumie, myszki, motyle, misie, muchomorki i wiele, wiele innych postaci. Wspólna zabawa i tańce sprawiły dużo radości, zwróciły też uwagę goszczących tego dnia w naszej szkole młodych ludzi ze wspólnoty Emmanuel.

20200122_121634333.jpg22 stycznia br. uczniowie klas 8 wzięli udział w warsztatach w BIOCEN-ie poświęconych DNA. Chodziło nam o udział w zajęciach praktycznych z genetyki i był to strzał w dziesiątkę.

Podczas zajęć w BIOCEN-ie uczniowie doskonale poradzili sobie w warunkach laboratoryjnych m.in. ekstrahując własne DNA z nabłonka wewnętrznej strony policzka, najpierw w płynie do mycia naczyń, a następnie zalewając zabarwionym na różowo spirytusem. DNA „pokazało” się im na granicy faz substancji o różnej gęstości w postaci białej kreski. Podświetlenie probówek laserem „komórkowym” pozwoliło zobaczyć własne DNA. Ponadto, obserwowaliśmy rozdzielanie łańcuchów DNA o różnej długości w procesie elektroforezy po podłączeniu elektrod do prądu. Krótsze łańcuchy „poruszały się” szybciej na żelu od dłuższych. Mieli również możliwość „wyprodukowania” mleka krowiego bez laktozy.

Myślę, że po tych zajęciach uczniowie przekonali się, że ukryte w komórkach DNA nie jest czymś tak niedostępnym, jak im się wydawało. Jest jednym ze związków chemicznych, decydujących o jakości naszego życia. Aby go nie niszczyć musimy ograniczać działanie środków mutagennych tj. promieniowanie UVA, UVB, rentgenowskie, jonizujące, konserwanty, środki ochrony roślin, metale ciężkie i inne, które mogą uruchomić obecne w DNA onkogeny i doprowadzić do choroby nowotworowej.

Jolanta Matyjasiak, nauczycielka biologii

DSC_0325_3333.jpgO tym, jak archanioł Gabriel przygotowywał się do misji Zwiastowania, opowiadały nasze szkolne jasełka, które odbyły się 18 stycznia na scenie Mazowieckiego Centrum Kultury Medialnej – Kino Elektronik. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez p. Małgorzatę Faberską i p. Małgorzatę Zielińską wzięło udział 168 aktorów: uczniów, rodziców i nauczycieli oraz chór pod kierownictwem p. Katarzyny Jaśkiewicz.

Serdecznie dziękujemy aktorom, chórowi i wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tegorocznego przedstawienia jasełkowego.

Po spektaklu wszyscy obecni otrzymali obrazek z wizerunkiem Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i myślą stanowiącą przesłanie na rok beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Jak co roku kwestowaliśmy na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka pp. Justyny i Wojciecha Jaźnickich. Bardzo dziękujemy rodzinom, które upiekły pierniczki na kwestę. Zebraliśmy 8429,61 zł. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!!!

Orszak Trzech Króli to największe na świecie jasełka w plenerze. Hasłem tegorocznej edycji były słowa kolędy Dzisiaj w Betlejem – „Cuda, cuda ogłaszają! Święto Objawienia Pańskiego to wspaniały dzień na wspólne kolędowanie, a śpiewanie kolęd razem z wielotysięcznym tłumem zebranym na Trakcie Królewskim to niezapomniane wydarzenie.

Rodziny z naszej szkoły wzięły udział w Orszaku Trzech Króli już po raz dziesiąty. Ponad 40 dwórek i rycerzy w malowniczych, niebieskich strojach podążało w orszaku za królem afrykańskim Melchiorem, który drogę spod Zamku Królewskiego do stajenki na Pl. Piłsudskiego przemierzył na wielbłądzie.

W orszaku uczestniczyli także rodzice: mamy wystąpiły jako damy dworu, a ojcowie zaciągnęli się do Gwardii Królewskiej. Uczniowie klas 7 i 8 też mieli okazję wziąć udział w tym wydarzeniu – jako wolontariusze rozdawali widzom papierowe korony i śpiewniki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku!

W sobotę 23 listopada Sprzymierzeni z klas pierwszych wzięli udział w kolejnym turnieju piłkarskim. Relacja z tego wydarzenia znajduje się pod linkiem.

W piątek 22 listopada uczniowie klas 1-3 mieli okazję przeżyć jesienną przygodę z językiem angielskim. Wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami jęz. angielskiego dzieci tropiły leśne zwierzęta, bawiły się w gry, śpiewały piosenki, piekły marchewkowe ciasto, wykonywały prace plastyczne i rozmawiały o zmianach w przyrodzie. English language był obecny na wszystkich lekcjach tego dnia!

W piątek 25 października mieliśmy okazję uczcić Rok Stanisława Moniuszki i Światowy Dzień Opery (obchodzony w tym roku po raz pierwszy tego właśnie dnia!) niezwykłym koncertem zorganizowanym w naszej szkole we współpracy ze Szkołą Muzyczną im. W. Lutosławskiego. Spotkanie uświetnił występ światowej sławy śpiewaka operowego p. Rafała Siwka oraz artystów-nauczycieli ze szkoły muzycznej.

Słowo wstępne o Stanisławie Moniuszce wygłosił Artur Kulawiak, następnie wysłuchaliśmy trio instrumentalnego w składzie: Marzena Białobrzeska (wiolonczela), Khrystyna Bulyhina (fortepian) i Krzysztof Szmytke (lira korbowa), a Karolina Lorenc (śpiew) i Khrystyna Bulyhina (fortepian) wykonały pieśń „Kwiatek” ze „Śpiewnika domowego” – antologii pieśni S. Moniuszki na głos z fortepianem.
Po koncercie instrumentalistów uczniowie wzięli udział w multimedialnym quizie wiedzy o Stanisławie Moniuszce, nagrodą były płyty z muzyką.

Na zakończenie przeżyliśmy wyjątkowo wzruszającą chwilę – każdy uczestnik wieczoru mógł włączyć się w śpiew, wykonując jedną z najbardziej znanych, i najcenniejszych pod względem artystycznym, pieśni Stanisława Moniuszki – „Prząśniczka”.

21 października w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Przed ślubowaniem pierwszoklasiści wzięli udział w biegu, który zorganizowały dla nich klasy drugie i trzecie. Na uczestników czekały różne zadania do wykonania. Oczywiście nasi pierwszoklasiści doskonale sobie z nimi poradzili i zostali przyjęci do braci uczniowskiej.

IMG_1343.jpgTrudno sobie wyobrazić święto szkoły bez „Sceny dla każdego”. Co roku każdy uczeń, rodzic, nauczyciel ma szansę pokazać swoje talenty. Tym razem oprawą scenicznych występów zajęła się klasa 6b i zrobiła to naprawdę profesjonalnie: reżyseria, scenografia, konferansjerka, obsługa sceny i realizacja dźwięku, ekipa audio/video, ekipa prasowa, sekcja reklamowa… – ról starczyło dla każdego. Nad całością czuwali: rodzic p. Marcin Błaszczak i wychowawczyni Małgorzata Faberska.

Dzięki pracy zgranej ekipy 6b zgłoszeni artyści mogli w pełni zaprezentować się na scenie. Tańce, piosenki, skecze, pantomima, pokazy gimnastyki artystycznej, montaż słowno-muzyczny, galeria – talentów w szkole nie brakuje!!!

Szczególną atrakcją był spektakl zaprezentowany przez nauczycieli pt. „Smocze perypetie”, który zgromadził liczną publiczność: każdy chciał zobaczyć nauczyciela znanego dotychczas tylko z lekcji w charakterze smoka!

Dziękujemy wszystkim – tym, którzy wystąpili, i tym, którzy się napracowali, by kandydaci na legendę Szkoły Podstawowej nr 3 Przymierza Rodzin mogli wystąpić na „Scenie dla każdego”.

W dniach od 30 września do 4 października reprezentanci klas ósmych realizowali na Łotwie projekt, którego organizatorem jest Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

Wraz z uczniami Polskiej Szkoły Podstawowej im. hr. Platerów w Krasławiu zwiedzaliśmy Centrum Nauki Zinoo, mieliśmy okazję zachwycić się sztuką współczesną w Mark Rothko Art. Centre, czy obejrzeć z bliska twierdzę dyneburską. Ważnym i wzruszającym momentem było spotkanie z pracownikami Centrum Kultury Polskiej w Dyneburg oraz możliwość zapalenia zniczy i krótkiej modlitwy pod polskim krzyżem na Słobódce. W naszej pamięci z pewnością na długo pozostanie także Sanktuarium Maryjne pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Agłonie.

W trakcie naszego pobytu nie zabrakło również przestrzeni na integrację i świetną zabawę w Muzeum Lalek lub podczas lepienia gwizdków z gliny. Teraz pozostało już tylko czekać na rewizytę naszych kolegów z Łotwy.

Kalendarz

Prep_centre_logo_CMYK.png

deutschplus.png

English corner

anderen.png

goetheinst.png

Logo_Mistrzowie_Matlandii.jpg

eTwinning.png

KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3 Przymierza Rodzin
im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
ul. Nocznickiego 7
01-948 Warszawa
tel./fax. (22) 864-92-50, (22) 864-51-24
sekretariat@spr3bielany.edu.pl