Kronika 2009/2010

17 maja w godz. 18-20 odbyło się w naszej szkole spotkanie wspomnieniowe poświęcone ks. Jerzemu Popiełuszce.

Przybyli przyjaciele księdza, nauczyciele, młodzież. Spotkanie prowadził red. Grzegorz Górny, a wśród zaproszonych gości byli: Ligia Urniaż-Grabowska (senator RP, przyjaciel ks. Jerzego), Katarzyna Soborak (notariusz w procesie beatyfikacyjnym), Adam Woronowicz (aktor, odtwórca roli ks. Jerzego w filmie pt. "Popiełuszko. Wolność jest w nas"), Jan Marczak (organizator służby porządkowej przy grobie ks. Jerzego), Paweł Dobosz (były ministrant parafii pw. Świętej Trójcy w Ząbkach) oraz ks. Jan Sikorski. Ożywiono dawne czasy, a wzruszenie przyjaciół ks. Jerzego udzieliło się wszystkim obecnym.

Spotkanie odbyło się w przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki.

     W sobotę 9 stycznia, choć jeszcze świeżo po sylwestrowych fajerwerkach, balach w salach pełnych girland i błyskotek, to udało się nam znaleźć czas na refleksję i doznania w innym wymiarze, czas na Jasełka, zorganizowane przez naszą szkolną społeczność na profesjonalnej scenie w domu rekolekcyjnym „Dobre Miejsce” przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W piątek 13 listopada, w ciemny listopadowy wieczór spotkaliśmy się w magicznej sali, która przeniosła nas w przeszłość... (Kto by pomyślał, że to była nasza zwyczajna sala gimnastyczna?...) Opowiadaliśmy sobie nawzajem o Warszawie - jaka była i jaka jest. Wszystkie ściany udekorowane były przepięknymi pracami uczniów pokazującymi Warszawę przedwojenną, współczesną oraz tę walczącą podczas II wojny światowej, a szczególnie podczas Powstania Warszawskiego. Pani Marzena, która prowadziła ten wieczór, odczytała wszystkim słowa dzieci o tym, z czym kojarzy im się Warszawa. Najmłodsi uczniowie wystąpili z piosenką powstańczą Warszawskie dzieci. Gościem specjalnym wieczoru był pan Michał Gryn z firmy Platige Image, który opowiadał nam o tym, jak bardzo Warszawa została zniszczona podczas wojny, i pokazywał zdjęcia z czasów tuż po Powstaniu Warszawskim. Aż trudno uwierzyć, że większość miasta została kompletnie zniszczona. Zobaczyliśmy też "pustynię" pełną ruin, jaką w roku 1945 był teren byłego getta... Na koniec tradycyjnie śpiewaliśmy dawne pieśni powstańcze, wojenne i harcerskie.

W sobotę 26 września nasza szkoła przemieniła się w pełne rozmaitych dźwięków, barw i smaków magiczne miejsce, w którym można było skosztować bogactwa i różnorodności naszej Ojczyzny. W kilka chwil można się było przemieścić z pachnącego smażonymi oscypkami i rozbrzmiewającego góralską muzyką Południa - na Kujawy, by zasmakować miodu prosto z plastra, a następnie raz dwa znaleźć się nad morzem, złowić rybę i odpocząć na wygodnym leżaku... To oczywiście zaledwie kilka z wielu, wielu rozmaitych atrakcji, które czekały każdego uczestnika tego ważnego i radosnego wydarzenia.

Wszystkim, którzy przygotowali te niezwykłe stoiska, serdecznie gratulujemy pomysłowości i zapału, z jakim to robili. Szczególnie zaś gratulujemy gimnazjalistom za niezwykłą klasę, którą pokazali, przygotowując i obsługując jesienną kawiarenkę.

I oczywiście już czekamy, co przyniesie kolejne Święto Szkoły za rok...

W poniedziałek 14 września tradycyjnie obchodziliśmy święto naszego Patrona księdza Jerzego Popiełuszki.

Tego dnia uczniowie klas IV-VI uczestniczyli we Mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława Kostki, gdzie pracował i modlił się ksiądz Jerzy. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na Jego grobie i pomodliliśmy się o Jego beatyfikację.

Następnie udaliśmy się do seminarium duchownego na Krakowskim Przedmieściu, gdzie Jerzy Popiełuszko studiował, przygotowując się do tego, by być księdzem. Opowiadano nam o tym, jak tam żył i co robił. Byliśmy w miejscach, gdzie przebywał i modlił się. Kilka chwil spędziliśmy też w pięknym ogrodzie.

To był ważny dzień. Jest dla nas wielkim wyróżnieniem, że mamy takiego niezwykłego Patrona. I choć czasem trudno jest nam Go do końca zrozumieć i poznać, bo żył w czasach, które pamiętają nasi rodzice i tylko niektórzy nauczyciele, jednak wiemy, że możemy się od Niego wiele nauczyć.

Między 9 a 11 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły brali udział w zbiórce charytatywnej na rzecz fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z okazji IX Dnia Papieskiego. Kwestowali na ulicach Warszawy, zbierając fundusze dla dzieci z uboższych rodzin, aby mogły się one uczyć.
Uzbieraliśmy łącznie 11.848 zł, co stanowi równowartość około czterech stypendiów.
Wszystkim, którzy kwestowali, serdecznie dziękujemy!

We wtorek 1 września 2009 r. o godz. 9.00 spotkaliśmy się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul.Przy Agorze, aby wspólnie modlić się w intencji naszej szkoły w nowym roku szkolnym. Po Mszy świętej przeszliśmy do sali gimnastycznej. Tam pani dyrektor Mirosława Galas uroczyście przywitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli po wakacjach, powiedziała o zmianach, które zaszły w naszej szkole, i życzyła nam, aby ten rok był dla każdego pełen sukcesów. Kilka słów do uczniów i rodziców wygłosił też pan Adam Pietrzak, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Przymierze Rodzin. Następnie rozeszliśmy się do klas na spotkania z wychowawcami.

I tak rozpoczął się kolejny, już siódmy rok działalności naszej szkoły. Mamy nadzieję, że będzie on pełną przygód podróżą, po której będziemy znów bogatsi w nowe doświadczenia i wiedzę, i że za dziesięć miesięcy będziemy mogli z zadowoleniem spojrzeć na cały ten wspólnie spędzony czas i wszystko to, czego uda nam się w tym nowym roku szkolnym dokonać.

W tym roku do sprawdzianu szóstoklasistów przystąpili uczniowie dwóch klas, łącznie trzydzieści cztery osoby. Wszyscy byli bardzo przejęci tym ważnym wydarzeniem. Głównym tematem tegorocznego sprawdzianu był sport. Wśród naszych szóstoklasistów jest wielu świetnie zapowiadających się sportowców, więc temat pewnie ich ucieszył. A wyniki? Na nie niestety trzeba będzie poczekać...

11 i 12 marca przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne. Postacią, która nam towarzyszyła w tych rekolekcjach, był nasz Patron ksiądz Jerzy Popiełuszko. Rozmawialiśmy o tym, jakich cnót uczy nas ksiądz Jerzy, jak je realizować w naszej codzienności, a także wysłuchaliśmy konferencji księdza Grzegorza - naszego rekolekcjonisty - oraz uczestniczyliśmy w nabożeństwie drogi krzyżowej i we Mszy świętej.

Kalendarz

Prep_centre_logo_CMYK.png

deutschplus.png

English corner

anderen.png

goetheinst.png

Logo_Mistrzowie_Matlandii.jpg

eTwinning.png

KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3 Przymierza Rodzin
im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
ul. Nocznickiego 7
01-948 Warszawa
tel./fax. (22) 864-92-50, (22) 864-51-24
sekretariat@spr3bielany.edu.pl