Kronika 2019/2020

W piątek 25 października mieliśmy okazję uczcić Rok Stanisława Moniuszki i Światowy Dzień Opery (obchodzony w tym roku po raz pierwszy tego właśnie dnia!) niezwykłym koncertem zorganizowanym w naszej szkole we współpracy ze Szkołą Muzyczną im. W. Lutosławskiego. Spotkanie uświetnił występ światowej sławy śpiewaka operowego p. Rafała Siwka oraz artystów-nauczycieli ze szkoły muzycznej.

Słowo wstępne o Stanisławie Moniuszce wygłosił Artur Kulawiak, następnie wysłuchaliśmy trio instrumentalnego w składzie: Marzena Białobrzeska (wiolonczela), Khrystyna Bulyhina (fortepian) i Krzysztof Szmytke (lira korbowa), a Karolina Lorenc (śpiew) i Khrystyna Bulyhina (fortepian) wykonały pieśń „Kwiatek” ze „Śpiewnika domowego” – antologii pieśni S. Moniuszki na głos z fortepianem.
Po koncercie instrumentalistów uczniowie wzięli udział w multimedialnym quizie wiedzy o Stanisławie Moniuszce, nagrodą były płyty z muzyką.

Na zakończenie przeżyliśmy wyjątkowo wzruszającą chwilę – każdy uczestnik wieczoru mógł włączyć się w śpiew, wykonując jedną z najbardziej znanych, i najcenniejszych pod względem artystycznym, pieśni Stanisława Moniuszki – „Prząśniczka”.

21 października w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Przed ślubowaniem pierwszoklasiści wzięli udział w biegu, który zorganizowały dla nich klasy drugie i trzecie. Na uczestników czekały różne zadania do wykonania. Oczywiście nasi pierwszoklasiści doskonale sobie z nimi poradzili i zostali przyjęci do braci uczniowskiej.

IMG_1343.jpgTrudno sobie wyobrazić święto szkoły bez „Sceny dla każdego”. Co roku każdy uczeń, rodzic, nauczyciel ma szansę pokazać swoje talenty. Tym razem oprawą scenicznych występów zajęła się klasa 6b i zrobiła to naprawdę profesjonalnie: reżyseria, scenografia, konferansjerka, obsługa sceny i realizacja dźwięku, ekipa audio/video, ekipa prasowa, sekcja reklamowa… – ról starczyło dla każdego. Nad całością czuwali: rodzic p. Marcin Błaszczak i wychowawczyni Małgorzata Faberska.

Dzięki pracy zgranej ekipy 6b zgłoszeni artyści mogli w pełni zaprezentować się na scenie. Tańce, piosenki, skecze, pantomima, pokazy gimnastyki artystycznej, montaż słowno-muzyczny, galeria – talentów w szkole nie brakuje!!!

Szczególną atrakcją był spektakl zaprezentowany przez nauczycieli pt. „Smocze perypetie”, który zgromadził liczną publiczność: każdy chciał zobaczyć nauczyciela znanego dotychczas tylko z lekcji w charakterze smoka!

Dziękujemy wszystkim – tym, którzy wystąpili, i tym, którzy się napracowali, by kandydaci na legendę Szkoły Podstawowej nr 3 Przymierza Rodzin mogli wystąpić na „Scenie dla każdego”.

W dniach od 30 września do 4 października reprezentanci klas ósmych realizowali na Łotwie projekt, którego organizatorem jest Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

Wraz z uczniami Polskiej Szkoły Podstawowej im. hr. Platerów w Krasławiu zwiedzaliśmy Centrum Nauki Zinoo, mieliśmy okazję zachwycić się sztuką współczesną w Mark Rothko Art. Centre, czy obejrzeć z bliska twierdzę dyneburską. Ważnym i wzruszającym momentem było spotkanie z pracownikami Centrum Kultury Polskiej w Dyneburg oraz możliwość zapalenia zniczy i krótkiej modlitwy pod polskim krzyżem na Słobódce. W naszej pamięci z pewnością na długo pozostanie także Sanktuarium Maryjne pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Agłonie.

W trakcie naszego pobytu nie zabrakło również przestrzeni na integrację i świetną zabawę w Muzeum Lalek lub podczas lepienia gwizdków z gliny. Teraz pozostało już tylko czekać na rewizytę naszych kolegów z Łotwy.

1.jpgTydzień temu swój pierwszy mecz piłkarski w barwach klubowych rozegrali reprezentanci klas drugich. Tym razem sobota 5 października należała do zawodników klas pierwszych.

W swoim inauguracyjnym meczu zmierzyli się oni z zespołem Football Winners Academy.

Mecz został rozegrany na dwóch boiskach równocześnie w systemie 4+1 (tak, aby każdy z zawodników mógł spędzić jak najwięcej czasu na murawie, a także miał możliwość częstego kontaktu z piłką).

Nasi zawodnicy rozegrali dobre zawody, strzelając przeciwnikom wiele goli.

W sobotę, 28 września drużyna UKS Sprzymierzeni rozegrała swój pierwszy – historyczny mecz piłkarski. Nasz przeciwnik - Akademia Piłkarski Talent - to drużyna zawodników trenujących na co dzień na warszawskiej Ochocie.

Spotkanie rozegrane zostało przy pięknej pogodzie. Ku radości naszych młodych piłkarzy, na trybunach pojawiło się wielu kibiców, którym serdecznie dziękujemy za przybycie.

Dnia 21 września odbył się historyczno-sportowy piknik. Mogliśmy wspólnie uczcić pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Główną atrakcją sportową tego dnia był bieg podczas, którego znakomicie zaprezentowali się nasi uczniowie: Piotr Keller, Stanisław i Franciszek Owczarek, Katarzyna Szewczyk, Mela Grabek-Puzyna oraz Kacper Pawiński.

Linki do strony ze zdjęciami https://sztukakadru.pl/galerie/xii-bieg-pileckiego/#

Serdecznie gratulujemy sportowej i patriotycznej postawy.

20190913_202418_800x800.jpg

W dniach 9–12 września klasy IV–VII przyłączyły się do akcji Narodowe Czytanie i spędziły czas na wspólnym poznawaniu nowel polskich.

Spośród wielu tytułów wybrano cztery:: „A…B…C…” Elizy Orzeszkowej , „Janka Muzykanta” , „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” Henryka Sienkiewicza oraz "Kamizelkę” Bolesława Prusa.

We wspólnym czytaniu nowel wzięły udział: p. Dominika Nawrocka, p. Ewa Ugniewska, p. Małgorzata Wilińska oraz szóstoklasistka - Antonina Zajdel. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ciekawą interpretację tekstów.

Napawanie się pięknem dzieł polskich odbyć się miało na łonie natury, w blasku wrześniowego słońca i przy delikatnym powiewie wiatru. Jednak pogoda spłatała nam figla i każdego ranka witała naprzemiennie raz deszczem, raz słońcem. Przez jej niezdecydowanie zmuszeni byliśmy wsłuchiwać się w treść nowel w sali projekcyjnej.

Kalendarz

English corner

KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3 Przymierza Rodzin
im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
ul. Nocznickiego 7
01-948 Warszawa
tel./fax. (22) 864-92-50, (22) 864-51-24
sekretariat@spr3bielany.edu.pl