Kronika 2013/2014

WakacjeJedziemy na wakacje
do lasu, nad wodę.
Prosimy ciebie, słonko
o piękną pogodę.

Jedziemy na wakacje
nad morze, na plażę.
Kolorowe muszelki
przynieś, falo, w darze.

Jedziemy na wakacje
w te góry wysokie.
Nie chowajcie się, szczyty,
za mgłą, za obłokiem.

Jedziemy na wakacje
Na Mazury? Może!
Wyjrzyj z krzaków, prawdziwku,
czekaj na nas w borze!

Cz. Janczarski

Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji!
Do zobaczenia 1 września!

teatr

26 czerwca uczniowie należący do koła teatralnego wystawili sztukę, której fabuła oparta była na dziele Szekspira pt. Romeo i Julia. Scenariusz zawierał także fragmenty klasyki polskiej, chociażby Pana TadeuszaPotopu, Dziadów czy Zemsty.
W przeciwieństwie do utworu angielskiego pisarza, sztuka miała szczęśliwe zakończenie - główni bohaterowie zawarli związek małżeński i wiedli szczęśliwe życie.

Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie.

20140626 08382426 czerwca dla uczniów klas 4-5 był Dniem Matematyki.

Odbyły się trzy konkurencje: obrazki logiczne, zagadki matematyczne i sudoku. 

Rywalizację wygrała klasa 5a, drugie miejsce zajęła klasa 4a, trzecie klasa 5b.
Gratulujemy!

 

P6240496

We worek 24 czerwca wieczorem odbył się pożegnalny bal uczniów klas szóstych.

Bal rozpoczął się polonezem na sali gimnastycznej. Po przemówieniu pani dyrektor Elżbiety Grocholskiej, uczniowie bawili się na dyskotece w szkolnej jadalni. Zabawa udała się wspaniale!

P6230519W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Dniach Projektowych, których głównym tematem było Powstanie Warszawskie. W poniedziałek podzieleni na osiem grup wyruszyliśmy szlakiem powstańczych walk w Śródmieściu, na Starówce, Żoliborzu, Mokotowie, Woli i w Wilanowie. Jedna z grup pojechała aż do Truskawia. W trakcie spacerów szukaliśmy miejsc związanych z tamtymi wydarzeniami, zbieraliśmy informacje o przebiegu walk, odkrywaliśmy w dzisiejszej Warszawie ślady powstańczego miasta. Przeprowadziliśmy też ankietę wśród mieszkańców stolicy dotyczącą Powstania. Wyniki nas zaskoczyły – okazało się, że im młodsze osoby, tym mniejszą posiadają wiedzę o minionych zdarzeniach. We wtorek opracowywaliśmy w grupach prezentacje, a później dzieliliśmy się zdobytą wiedzą z członkami innych grup. 

 P617049317 czerwca uczniowie klas szóstych wraz z panią dyr. Elżbietą Grocholską i wychowawczyniami pojechali na dziękczynną pielgrzymkę do Niepokalanowa.
O godzinie 10. ksiądz Bartosz Szoplik w zabytkowej drewnianej kaplicy (świątynia pamięta czasy św. Maksymiliana Marii Kolbego) odprawił mszę św. Dziękowaliśmy Bogu za wszelkie dobro jakiego doświadczyliśmy w szkole przez 6 lat nauki.
W podziemiach bazyliki zobaczyliśmy ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesunęło się przed naszymi oczami, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej narodu polskiego.

IMG 0787 600x80030 maja Koło Teatralne "Za kulisami" wystawiło dwa przedstawienia.

Jedno z nich nawiązywało do legendy powstania pierników Katarzynek. Na koniec widzowie otrzymali słodkie niespodzianki.Druga sztuka była niezwykłą i wzruszającą lekcją historii.

Gratulujemy młodym talentom!

 

 

 

unia2-plaski                                                                  unia1

P5140110

W dniach 11-17 maja 2014 roku grupa czterech nauczycieli wraz z Panią Dyrektor Mirosławą Galas przebywała na szkoleniowym wyjeździe w Helsinkach.
W projekcie unijnym uczestniczyli nauczyciele pięciu szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie Przymierze Rodzin. Celem wyjazdu było podniesienie kwalifikacji nauczycieli, obserwacja organizacji i metod pracy fińskich szkół oraz porównanie systemów edukacji i programów nauczania.

 

 

P4160090

W środę 16 kwietnia byliśmy na wycieczce w Ogrodzie Botanicznym i w Łazienkach Królewskich. Mimo wczesnej wiosny znaleźliśmy ponad 20 kwitnących roślin. Wiemy już, jak wyglądają: platan, miłorząb, mandragora lekarska, wawrzynek wilczełyko i inne ciekawe drzewa i krzewy.

dziewczyny

W lutym uczniowie klas 4. wzięli udział w konkursie "Matematyka na faktach" organizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. W ramach konkursu Stefcia, Marysia i Tosia z klasy 4a wykonały projekt "Wszystko o chlebie". Zwróciły uwagę na wielkie marnotrawstwo chleba w naszych domach.

P3250092

W klasie 4b powstało aż pięć pięknych prac.

Wszystkie prace zostały wysłane do GWO.

24 marca nasi uczniowie (z klas IV-VI oraz gimnazjum) wzięli udział w przedstawieniu Krakowskiego Centrum Profilaktyki, które odbyło się w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej. Gimnazjaliści obejrzeli spektakl pt. „100km/h przez życie”, który poruszał tematykę relacji rówieśniczych, rozwijania swoich pasji oraz skutków zażywania narkotyków. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej zobaczyli przedstawienie pt. „Oczy szeroko otwarte”, dotyczące problemów przemocy, szacunku i tolerancji względem innych oraz dawania dobrego przykładu.

1103201465011 i 12 marca przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne. Słowo Boże głosił ks. Zbigniew Kapłański, który zwrócił szczególną uwagę uczniów i nauczycieli na powierzenie całego swojego życia Bogu, na trwaniu w dziękczynieniu i zdobywaniu trudnej umiejętności przebaczania.

W tym roku tematem przewodnim spotkań było życie bł. Edmunda Bojanowskiego (1814-1871), założyciela zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, którego dwusetną rocznicę urodzin obchodzi w tym roku Kościół w Polsce. Poznawaliśmy człowieka, który żył tym, co głosił i wykazał się wyobraźnią miłosierdzia.

Klasy I-III pracowały w szkole wykonując różne zadania związane z życiem i działalnością bł. Edmunda. Klasy IV-VI poznawały osobę bł. Edmunda odwiedzając przedszkola, dom opieki i kościół pod jego wezwaniem. Przyglądając się pracy Sióstr Służebniczek w tych miejscach, mogliśmy przekonać się, jakie owoce przynosi życie wiarą. W kaplicach odprawiliśmy Drogę Krzyżową opartą na motywach biografii bł. Edmunda Bojanowskiego.

5 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla klas 4-6. Tematem przewodnim byli bohaterowie z powieści Tolkiena.

Nie zabrakło bufetu z przekąskami, dobrej muzyki, ciekawych konkursów, w których uczniowie licznie i z zainteresowaniem uczestniczyli. Jak co roku zorganizowano głosowanie na najpiękniejszy strój.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację balu: Nauczycielom, Rodzicom oraz Uczniom.

10 lutego wraz z nauczycielami wybraliśmy się do Teatru Studio na lekcję teatralną, podczas której widzieliśmy teatr od kulis. Dowiedziliśmy się wielu ważnych rzeczy, m.in. kto odpowiada za dźwięk czy kim jest inspicjent. Oprócz kilku scen, kulis, rekwizytów widzieliśmy także garderobę. Oprowadzający bardzo ciekawie opowiadali, co chwila dodając zabawne historie z życia teatru.

tytulowePrzez cały styczeń uczniowie klas VIb i VIc przygotowywali się do wystawienia fragmentów dwóch dramatów: "Balladyny" J. Słowackiego i "Ślubów panieńskich" A. Fredry. 4 lutego odbyły się obie premiery.

Wszystkie grupy wspaniale odegrały swoje role. Barwne stroje, dekoracje, gra aktorska - to wszystko składało się na niesamowitą atmosferę oraz poczucie, że przenieśliśmy się do profesjonalnego teatru.

Aktorzy z dwóch najwyżej ocenionych grup, czyli: Beniamin, Janek, Iga, Ala B. i Marysia L. z kl. VIb oraz Zuzia, Emilka i Piotrek z kl. VIc oprócz otrzymania ocen celujących będą mieli zaszczyt wystąpić 13 lutego przed swoimi rówieśnikami z innych klas.

Jesteśmy z Was dumni i z niecierpliwością czekamy na kolejne próby aktorstwa.

Jaselka 44W niedzielę, 26 stycznia, w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej wystawiliśmy nasze szkolne jasełka. Obejrzeliśmy poruszające przedstawienie przygotowane przez gimnazjalistów oraz barwne i różnorodne występy uczniów szkoły podstawowej. Młodzi artyści wypadli wspaniale.

Dziękujemy serdecznie uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do powstania tegorocznych jasełek.

Przy okazji jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji i pracownikom BCEK za użyczenie sali i pomoc techniczną podczas przedstawienia.

Zdjecie0673Na zakończenie omawiania lektury pt. "Bajki robotów" Stanisława Lema uczniowie klas VIb i VIc zbudowali według swoich pomysłów różnego rodzaju wynalazki. I choć sale nie spełniały warunków profesjonalnych hal konstrukcyjnych, to dzieła młodych budowniczych wyszły imponująco. Obok grającego pudełka i robota wykonującego działania matematyczne znalazły się również maszyna do odrabiania prac domowych, automat do babeczek, ciasteczek oraz cukierków, a nawet wynalazek zwiększający moc głośnika w telefonie.

65W tym roku już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł Krakowskim Przedmieściem spod Kolumny Zygmunta na Plac Piłsudskiego w Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2014 roku. Warszawskie uliczne jasełka zgromadziły ok. 50 tysięcy widzów.

Nasi uczniowie mieli szczęście być w samym centrum wydarzeń: ok. 20 dwórek i 20 rycerzy i wojowników ze Szkoły Przymierza Rodzin na Bielanach przemaszerowało, wraz z ponad 700 innymi dziećmi, w barwnych strojach w orszaku króla afrykańskiego Baltazara VI, zatrzymując się po drodze przy mansjonach - jasełkowych scenach.

Ci, którzy byli, nie żałują, a pozostałych zapraszamy już za rok. Warto tak świętować dzień, w którym Chrystus objawił się narodom. Dzięki orszakowi również mieszkańcy Warszawy mają możliwość pielgrzymować do stajenki i pokłonić się Nowonarodzonemu razem z Trzema Królami i ich orszakami.

Więcej informacji o orszaku można znaleźć na stronie www.orszak.org , a naszych uczestników obejrzeć w galerii zdjęć.

1912201347420 grudnia w naszej szkole odbyła się premiera spektaklu pt. "Złotowłosy chłopiec z gwiazd". Pomysł na przedstawienie zaczerpnięto z książki "Mały Książę". W aktorów wcielili się uczniowie należący do koła teatralnego o nazwie "Za kulisami". Wszyscy wspaniale odegrali swoje role.

Jesteśmy z nich bardzo dumni.

zdjecie 5

 

19 grudnia odbył się w naszej szkole kolejny kiermasz bożonarodzeniowy.
Rękodzieła wykonane przez naszych uczniów można zobaczyć na fotografiach.

Dziękujemy za zaangażowanie!

zdjecie 03W Adwencie dzieciaki młodszych klas uczestniczą w warsztatach artystycznych.
Ostatnio robiliśmy światy z opłatka. Świat to staropolska ozdoba świąteczna, którą zawieszało się zwykle pod sufitem na jodłowych gałązkach.
Trzeba przyznać, że światy się nam udały!

W grudniu na języku polskim w klasie 4b królują tematy związane z patriotyzmem i ojczyzną. Obok omawianej poezji, podziwianych dzieł malarskich z Ojczyzną Jacka Malczewskiego na czele, znalazł się czas na zadanie projektowe dotyczące znaczka pocztowego z serii Moja Polska.

Miniaturowe dzieła uczniów można podziwiać na zdjęciu.

Znaczki 4b 2013

zdjecie 410 grudnia  odbyły się rekolekcje adwentowe, które głosił ks. Zbigniew Kapłański. Rozważaliśmy zagadnienie: "Uczymy się Bożej Miłości".

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.

 

 

L102039829 listopada odbyła się PREMIERA przedstawienia pt. "Deszczowe historie" w wykonaniu koła teatralnego "Amicus" kl. II-III.

Aktorzy, którzy wzięli udział w przedstawieniu, to: Hania Medyńska, Artur Koprucha, Maks Łochowski, Maciek Pawlikowski, Zosia Knutson, Zosia Kilian, Maja Zajdel, Hania Wilińska, Lenka Chuść, Tosia Moraczewska, Marysia Błażewska i Anielka Gładysz.

Zapraszamy na kolejne spektakle!

 

roratyAdwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa w Chwale i dobrego przygotowania się do przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.

W kaplicy szkolnej 3 i 4 grudnia br. ks. Bartosz odprawił msze święte roratnie dla szkoły podstawowej. Po roratach odbyły się śniadania w klasach.

 

Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za uczestnictwo i zaangażowanie.

zdjecie 128 listopada 2013 roku dzieci klas I-III wzięły udział w akcji "Dzieciom z Kasisi".
Klasa 2c zaprosiła na przedstawienie pt. "Smocze perypetie". Bilet kosztował 5 zł. Dochód z przedstawienia został przeznaczony na Dom Dziecka w Kasisi (Zambia).
O Kasisi można przeczytać tu:  http://www.fundacjakasisi.pl/

kalamarz-i-pioro-wektor 622748Zainspirowani "Przypowieścią o maku" Czesława Miłosza, uczniowie klasy 6b podjęli, nie pierwsze zresztą, próby poetyckie. Ich utwory przeczytać można tutaj ...

zdjecie 2W poniedziałek 25 listopada w naszej szkole odbył się konkurs "Mój przyjaciel miś". Wzięły w nim udział dzieci z klas I-III. Do szkoły przybyły misie szyte, malowane, wyklejanie, rysowane, a nawet lukrowane! Wszystkie były piękne!

Głosowanie wyłoniło zwycięzców. Są nimi: Jan Zdziarski z kl. 2a, Krzyś Szewczyk z kl. 3b, Zosia Kilian z kl. 3c i Zosia Knutson z kl. 3b. Wyróżnienia zdobyli: Ola Wypych, Piotrek i Maciej Rozpędkowie oraz Ksawery Żdanuk.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

 

 

Na podstawie lektury szkolnej „Mity starożytnej Grecji” R. Gravesa uczniowie klasy Va wykonali mapy Tartaru z legendami wyjaśniającymi rejony Hadesu. Prace powstały na dużych kartach w zespołach. Dzieci ćwiczyły umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu mitu, przekładając treści w nim zawarte na język graficznych symboli.

Cerber Hades

Uczniowie bardzo zaangażowali się w interdyscyplinarne działania prowadzące do napisania formy wypowiedzi, jaką jest opis przedmiotu. Bohaterką naszej lekcji była butelka umieszczona na krześle ozdobionym jedwabnym szalem. Wewnątrz butelki znajdowały się: oliwa, kolorowy pieprz i gałązka rozmarynu. Dzieci poznawały przedmiot za pomocą zmysłów wzroku i dotyku, narysowały butelkę i wypowiadały się na temat jej wyglądu. Uczniowie poznali termin martwa natura i w kontekście realizowanego tematu oglądali kompozycje Morandiego i Cezanna. Efektem pracy były wysmakowane stylistycznie opisy butelki.

Cezanne Morandi
Paul Cezanne, Martwa natura z butelką
i cebulą, 1939 r.
Giorgio Morandi, Martwa natura,
1956 r.

Uczniowie klasy IVb - w ramach listopadowego projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego - omawiali wybrane przez siebie zagadnienia z zakresu literatury i gramatyki. Oprócz ciekawych opowieści dotyczących m.in. historii powstania "Mazurka Dąbrowskiego", Henryka Sienkiewicza, Hansa Ch. Andersena czy zasad pisowni wyrazów z "h" i "ch" dzieci przygotowały piękne plakaty. Można je było podziwiać na korytarzu oraz w klasie.

Tradycją naszej szkoły są wieczornice organizowane corocznie z okazji Dnia Niepodległości.DSC 0007

W ten szczególny listopadowy wieczór zbiera się cała społeczność naszej Szkoły – dzieci, grono pedagogiczne, rodzice i przyjaciele. W uroczystej i jednocześnie ciepłej atmosferze wspominamy heroiczne wydarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny, słuchamy opowieści naszych gości, uczestników tych wydarzeń lub członków ich rodzin, a na zakończenie śpiewamy pieśni patriotyczne.

W tym roku tematem spotkania była obrona Lwowa 1918-1919. Dlatego też zaprosiliśmy Polaków urodzonych w tym pięknym mieście nad Pełtwią. Uczniowie gimnazjum przygotowali ciekawą opowieść o obronie wschodniego bastionu odradzającej się Rzeczypospolitej, między innymi o Orlętach Lwowskich, o tym, jak w Warszawie zorganizowano odsiecz dla Lwiego Grodu, jak powstał Cmentarz Obrońców Lwowa. Trzeba zaznaczyć, że dekoracja sali wyglądała świetnie. Prócz wielkoformatowych zdjęć użyto do niej także licznych plakatów i gazetek, które ze szczególnym przejęciem i staraniem wykonali uczniowie podstawówki.

Na zakończenie padły słowa o tym, że w dziejach naszej Ojczyzny Krzyżem Virtuti Militari zostały udekorowane herby dwóch walecznych polskich miast – Lwowa i Warszawy. Leopolis semper fidelis, Varsovia semper invicta – Lwów zawsze wierny, Warszawa zawsze niepokonana... Natomiast w Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie spoczywa ochotnik, który oddał swe życie za niepodległość Rzeczypospolitej na przedpolach Lwowa podczas wojny polsko-bolszewickiej...

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom, prowadzącym oraz uczestnikom naszej uroczystości. Zapraszamy za rok na następną wieczornicę.

DSC08905
22 października w szkole odbyło się spotkanie autorskie z panią Ałbeną Grabowską-Grzyb dla klas 5a i 5b. Nasz gość pisze książki dla dzieci i dorosłych, a oprócz tego jest lekarzem. Uczniowie przygotowali szereg pytań do pisarki. Byli ciekawi, skąd bierze się pomysły literackie, jak długo powstaje książka itd. Autorka nawiązała z dziećmi artystyczny kontakt i odpowiadała na wszystkie pytania. Każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę "Julek i Maja w labiryncie" z dedykacją.

 

W Dniu Patrona, w piątek 18 października, najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia pierwszej klasy.

Dzieci, aby dostąpić tego zaszczytu, musiały wykazać się wieloma umiejętnościami w trakcie „biegu”, który zorganizowały dla nich klasy drugie i trzecie. Trzeba było między innymi: wykazać się znajomością składania figur origami, narysować w grupach portrety wychowawczyń, ułożyć puzzle, poprawnie rozwiązać zadawane zagadki, zatańczyć czy obejrzeć przedstawienie i o nim opowiedzieć. W trakcie „biegu” uczniom towarzyszyły wychowawczynie.

Samo pasowanie na ucznia odbyło się w scenerii rycerskiej. Pani dyrektor Mirosława Piasecka-Galas odebrała od wychowawczyń, przebranych w rycerskie płaszcze, miecz, którym pasowała każde dziecko na ucznia. Wychowawczynie nowym uczniom wręczyły legitymacje szkolne, drobne upominki i pamiątkowe dyplomy rycerskie. Licznie zgromadzeni rodzice mieli okazję zrobić jedne z pierwszych klasowych zdjęć swoich dzieci. Uroczystość zakończyła się wspólną agapą uczniów, rodziców i nauczycieli.

W piątek 18 października, z okazji wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które w Kościele przypada na 19 października, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona.

Świętowanie rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele św. Stanisława Kostki. Po niej zgromadziliśmy się przy grobie bł. ks. Jerzego, gdzie pomodliliśmy się, złożyliśmy biało-czerwone kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Aby pogłębić wiedzę na temat życia naszego Patrona, klasy czwarte wzięły udział w specjalnie przygotowanym quizie o księdzu Jerzym. Wydarzenie to odbyło się w wyjątkowych okolicznościach – w czasie rajdu pieszego po Lesie Bielańskim. 2013-10-18 12.09.17Uroku dodawał mu wyjątkowo piękny o tej porze roku krajobraz. Nie zabrakło także czegoś dla ciała – w czasie rajdu udaliśmy się na ciastka i inne smakołyki do urokliwej kawiarenki znajdującej się na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Trochę zmęczeni, ale w radosnych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

Uczniowie klas piątych pojechali do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie uczył się na księdza Jerzy Popiełuszko. Po budynku i ogrodach seminarium oprowadzał nas ksiądz Bartosz.

Szóstoklasiści po modlitwie przy grobie udali się do znajdującego się przy kościele Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Nawet dla tych najstarszych uczniów nie była to łatwa wizyta, gdyż ekspozycja opowiada o życiu naszego Patrona - pełnym trudów i zmagań, zanurzonym w świecie, który dla młodych ludzi jest już niemal zamierzchłą przeszłością, i zakończonym tragiczną śmiercią. Po wizycie w muzeum przyszedł także czas na świętowanie i uczniowie wraz z nauczycielami udali się do cukierni.

Aby dowiedzieć się więcej na temat bł. ks. Jerzego, można również zajrzeć na stronę Nasz Patron.

xi dzien papieski 01

W dniach 11-13 października nasi uczniowie i nauczyciele (często wraz z całymi rodzinami) kwestowali na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach XIII Dnia Papieskiego. Zebraliśmy łącznie ponad 26000 złotych! Serdecznie dziękujemy wszystkim kwestującym za podarowanie innym swojego czasu i zapału. Liczymy na Was także za rok!

 

Kalendarz

English corner

KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3 Przymierza Rodzin
im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
ul. Nocznickiego 7
01-948 Warszawa
tel./fax. (22) 864-92-50, (22) 864-51-24
sekretariat@spr3bielany.edu.pl